Az idő mérése nem egy új dolog. Tudjuk jól, hogy az első időmérő szerkezetek már több ezer éve is léteztek. Napórákat, homokórákat és egyéb időmérőket használtak már az ókori civilizációk is. A karóra megjelenése viszont igen sokáig váratott magára. Az első ilyen szerkezetet I. Erzsébet, angol királynő kapta egy főnemestől, az 1570-es évek elején. De még jó néhány évet kellett várni arra, hogy ez a hóbort elterjedjen a nemesek között is. Polgári körökben még ekkor sem volt jellemző a karóra viselése, hiszen ezek igen drága és mutatós szerkezetek voltak, amelyeket nem engedhetett meg bárki magának.
Érdekes tény az is, hogy kizárólag a nők viseltek órát a karjukon. A férfiak zsebórát hordtak. Ennek megvolt az oka. A korabeli órák még igen érzékeny szerkezetek voltak. Már a kisebb mechanikai hatások is kárt okozhattak benne. Ezért biztonságosabbnak vélték a zsebben hordani azt. A hölgyek számára is inkább szolgált ékszerként, valamint státuszszimbólumként a karóra, mintsem időmérőként. A karóra viselése a nők előjoga volt, egészen az 1800-as évek végéig, amikor a férfiak is elkezdték viselni. Sokan azonban furcsa hóbortnak tartották, hogy a férfiak is karjukon viseljék, éppen úgy, mint a nők.
Sőt, egyesek még a csúfság tárgyává is tették azokat, akik ilyen szerkezetet viseltek. Mint sok más hasznos dolog, a karóra is a háborúnak köszönheti a népszerűségét. Az angol katonák kezdték el karon viselhető órává átalakítani a zsebóráikat a második világháborúban, ugyanis gyakran fontos volt, hogy egyeztessék az időt a hadműveletek során. A lövészárkokban azonban körülményes volt mindig előkeresni a zsebekből. Ezért praktikusabb megoldásra volt szükség. A férfi karóra viszont az első világháborúban érte el az aranykorát. A háború végére már jóval többen viselték a karjukon az órát, mint a zsebükben, tulajdonképpen minden katonának volt már karórája, amivel igazi divatot teremtettek a civilek körében is.
A modern ember jelképe lett ez az időmérő szerkezet, aminek egy másik modern eszköz majdnem véget vetett. A mobiltelefonok megjelenésével a karóra háttérbe szorult. Az időmérő eszközök ismét visszakerültek a zsebünkbe. Ma már egyre kevesebben hordanak órát a karjukon, hiszen a mobiltelefon az időmérésére is képes. Talán a legmodernebb okosórák ismét divatba hozzák majd a karórát is. Persze a karóra most sem tűnt el teljesen. Nagyon sokan ragaszkodnak a jól bevált szerkezetekhez. Egyesek praktikus okokból, mások divatból viselnek a karjukon. Az viszont tény, hogy eredeti jelentőségük már leáldozóban van.